Návrhy hračiek pre Pohorelú
Ján Čalovka v roku 1968 predložil návrh hračky (model pásového traktora pod výrobným označením T68) a návrh obalu na túto hračku na posúdenie komisii DIELO (podnik Slovenského fondu výtvarných umení), ktorá ho schválila.
Vo výrobnom závode OMNIA spojené strojárne a smaltovne závod Pohorelá dňa 2.5.1968 vyrobili prvú funkčnú vzorku pásaka T68. Hračka sa začala predávať v Československu, ale bola zaradená aj do katalógov na export. Podľa dobových katalógov OMNIA bol pásak v katalógoch pod označením Pásak T68 alebo KOTOM T68
Ďalšou hračkou bol návrh autíčka pod obchodným označením OP69. Návrhy jedného modelu a grafické návrhy v rôznych prevedeniach nadstavby predložil na schválenie komisii DIELO 12.2.1969. Komisia posudzovala hračku v prevedení nákladné auto, sanitka, cisterna, nábytok, pošta, mraziarenské auto, plošinové auto a tiež návrh univerzálneho balenia, ktoré schválila. Auto OP69 sa vyrábalo v Pohorelej len v dvoch prevedeniach a to ako nákladné a poštové auto. Aj táto hračka sa predávala nielen v Československu, ale aj na zahraničných trhoch.
V katalógoch OMNIA a PRAGOEXPORT sa dali nájsť pod označením Camion OP69, Camion – superestructura a KOTOM Camion OP69. Na zahraničné trhy bolo OP69 vyrábané aj modro čiernej kombinácii. Do našich obchodov sa dostali OP69 v prevedení červeno čiernej (nákladné auto) a s nadstavbou v zelenej farbe (poštové auto).
Tieto hračky T68 a OP69 vlastní veľa zberateľov a múzeí na Slovensku v Českej republike, určite aj v zahraničí. No málokto tuší, kto je autorom návrhu tvarového riešenia.
Verím, že práve tento článok prispeje k novému pohľadu na tieto kovové hračky vyrábané do 80 rokov v závodoch Pohorelá.
Práve tieto a aj iné hračky s Pohorelej si môžete pozrieť napríklad v expozíciách:
- Slovenské múzeum dizajnu – 100 ROKOV DIZAJNU
- hrad Modrý Kameň – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek
- Zámek Příseka – Muzeum autíček